Ki a szertartásvezető és miben más, mint az anyakönyvvezető?
Az anyakönyvvezető az, aki a mai magyar törvények szerint a két házasulandó felet házastársaknak nyilváníthatja. Az anyakönyvvezető hivatali személy, a területileg illetékes önkormányzatnál kell felkeresni és bejelenteni a házasságkötési szándékot. Amennyiben idejében bejelentettétek, és az előre megbeszélt időpontban és helyen megjelentetek, előtte a feltett kérdésre egybehangzó „igen”-nel feleltetek, és az anyakönyvet aláírjátok, onnantól házastársnak számítotok. Mi kell hozzá: 1 férfi (vőlegény, majd férj), 1 nő (menyasszony, majd feleség), 2 tanú, mind a 4 résztvevőnek érvényes személyazonosító okmány. Az anyakönyvvezető elmondja a hivatalos szöveget, ezen felül van, ahol kérhettek külön ceremóniát (gyertya, homok, fröccs, kötél, folyadék, stb.), illetve van, ahol a hivatalos részen túl hozzátok is igazodik a szertartás szövege. Az anyakönyvvezető van, hogy kérésre kimegy külső helyszínre. Van, ahol bizonyos esetekben a házasságkötő teremben kötött házasságért nem kell fizetni, máshol külön díjszabás vonatkozik rá. A szertartásvezető NEM hivatalos szertartáson megerősítheti az eskütöket, mondhat beszédet rólatok, a történetetekről, olyan fogadalmat tehettek előtte amilyet szeretnétek, és olyan plusz elemekkel tarkíthatjátok a szertartást, amivel csak szeretnétek. A szertartásvezető az általatok biztosított helyszínen vezeti a szertartásotokat, jellemzően a lagzi helyszínén, vagy a lagzihoz közeli külső helyszínen. A szertartásvezetés egy szolgáltatás, amely, mint ilyen, minden szolgáltatónál egyedi díjazású.
Mikor válassz szertartásvezetőt?
- Ha tudod, hogy az anyakönyvvezető nem lesz rugalmas a szövegben/nem jön helyszínre, te viszont ezt szeretnéd.
- Ha már összeházasodtatok. Megvolt a polgári szertartás 2 tanúval, vagy szűk családi körben, most viszont szeretnétek igazi lagzit, de ott is szép lenne egy szertartás.
- Ha nem házasságot, hanem évfordulós megerősítést ünnepeltek. Ezüstlakodalomra (25. évforduló), aranylakodalomra (50. évforduló), vagy egyéb évfordulóra egy szép megerősítő szertartás és a barátok, rokonok körében egy nagy ünneplés mindenképpen szertartásvezetőt kíván.
- Ha nem házasodhattok össze törvényesen. Azonos neműek kapcsolatát, vagy kettőnél több főt számláló kapcsolatot szeretnél megünnepelni a családi, baráti körben – a szertartásvezető a megfelelő ember, aki ebben a helyzetben segítségetekre lehet.
Miért válassz engem szertartásvezetőnek? Mit tudok nyújtani számodra?
- Legalább 1-2, igény szerint akár lényegesen több beszélgetést rólatok, az elképzeléseitekről, a történetetekről – ezek alapján készül majd el speciálisan rátok szabottan a szertartásotok szövege.
- Olyan szövegezést, ami hozzátok igazodva lesz romantikus, vicces, megható, komoly, elegáns, laza, érzelmekkel teli – pont úgy, ahogy ti szeretnétek.
- A szertartásnak pont azok és pont úgy lesznek részei, amit és ahogy Ti szeretnétek. Például:
- tehettek fogadalmat egymásnak, amit ti írtok meg, és felolvastok/elmondtok egymásnak,
- tehettek olyan fogadalmat egymásnak, amit én írok meg, a ti instrukcióitok alapján, és én felolvasom, ti utánam ismétlitek, (de lehet a kettő bármilyen kombinációja is),
- mondhatok verset, amit ti választotok/én választok,
- lehet szülőköszöntő, vagy szülőköszöntő helyett/mellett nagyszülő/keresztszülő/testvér köszöntő,
- emlékezés az elhunyt szülőkre,
- különféle ceremóniákkal színesíthetjük a szertartást (hagyományosabb a gyertya, homok, és folyadék ceremóniák, de csak a fantázia szab határt: fröccs, kötél, fa, szőttes – gyakorlatilag bármilyen ceremónia elképzelhető,
- része lehet a ceremóniának egy-egy meglepetés egymásnak,
- készíthettek időkapszulát, amibe egy-egy levelet rejtetek egymásnak, vagy hangfilet, vagy egyéb emléket, és a tizedik évfordulón bontjátok ki,
- igény szerint akár poénos/beugratós szövegek, kérdések is belekerülhetnek a szertartásba,
- a ceremónia fényét emelendő hívhattok fellépőket, és egyéb attrakciókat a szertartásra: például zenei, és/vagy énekművészek előadása, galambröptetés, tűzijáték lehet különleges eleme a szertartásotoknak – ezeket a szolgáltatásokat természetesen nem én végzem, de igény esetén tudok javasolni a célnak megfelelő szolgáltatót.
- Lehetőségetek lesz a szertartás teljes szövegét előre elolvasni – ha szeretnétek -, sőt módosításokat is kérhettek.
- Legalább fél órával a szertartás megkezdése előtt a helyszínen vagyok, hogy minden tökéletesen várjon rátok.
- Trikolór szalaggal, vagy anélkül – a kéréseteknek megfelelően – vezetem a szertartást.
- A fogadalmatok / megerősítő szertartásotok emlékéül egy szép emléklapot kaptok.
- Segítek a szertartáshoz a megfelelő zenéket összeválogatni. A döntés természetesen a tiétek, de javaslok számotokra olyan zenéket, amik megfelelőek lehetnek.
Mikor NE válassz szertartásvezetőt?
Ha az anyakönyvvezető mindenképp ugyanazon a napon ad össze benneteket, kihelyezett szertartás keretében, és előre egyeztetitek vele a ceremóniákat, valamint rugalmas a szövegben (a törvényes keretek között) és a ti igényeiteknek ez tökéletesen megfelel, akkor nem érdemes szertartásvezetőben gondolkodni. Éppen ezért mielőtt megbízol egy szertartásvezetőt, gondold át, hogy milyen szertartást szeretnél, hol szeretnéd, kérdezd meg a területileg illetékes anyakönyvvezetőt, hogy ez így itt, ekkor lehetséges-e, illetve milyen díjszabással. Ha van rá mód, érdemes az adott anyakönyvvezetőnek egy másik esküvőjére is beülni, meghallgatni az általa vezetett szertartást.